021-26764906 , 26762716شنبه تا پنجشنبه 10 الی 21 -جمعه و روزهای تعطیل 12 الی 20

نژادها

ژرمن شیپرد German Sheperd
این نژاد از سال ۱۹۱۴ از آلمان به بسیاری از کشورها انتقال یافته و در سالهای اخیر در کشورمان نیز به آن بعنوان یک سگ نگهبان بسیار باهوش توجه زیادی شده است. این نژاد بسیار چالاک و دارای عضلات و استخوان‌بندی قوی می‌باشد. طول بدن ژرمن شپرد از ارتفاع آن بیشتر است. اعضای تناسلی، کاملا واضح و قابل رویت است. گوشها در قاعده پهن بوده و در انتها به زاویه تندی ختم شده و به سمت جلو باز می‌شوند . این نژاد چشمهای بادامی شکل دار د. دم دارای مو بسیار پرپشتی است. سگهای نر دارای ارتفاع ۶۰ تا ۶۵ سانتیمتر و ماده‌ها بین ۵۵ تا ۶۰ سانتیمتر هستند . در مورد رفتار سگ باید گفت، وی اساسآ حیوان باهوشی بوده و استعداد بارزی در آموختن رفتارها و فعالیتهای اجتماعی دارد . ژرمن شپرد کنترل کامل بر روی اعصاب خود دارد، بسیار باوقار، اشرافی، منطفی و مهربان است. وی با حیوانات دیگر میانه خوبی داشته و با کودکان نیز مهربان و خوش برخورد است. این سگ به علت داشتن شامه بسیار قوی، عملکرد بالایی را بعنوان نیروی پلیس ایفا می‌کند و بدلیل هوش سرشار و داشتن رابطه عمیق و عاطفی با صاحب خود و بالاخره ظرفیت بالای زندگی اجتماعی، یکی از بهترین سگها در راهنمایی و هدایت افراد نابینا می‌باشد. دوستی ژرمن شپرد با انسان مادام‌العمر است .


دوبرمن Doberman
منشاء این نژاد ناحیه آپولدا (Apolda) واقع در آلمان بوده و در سال ۱۹۰۰ بطور رسمی شناسایی شد. این نژاد فوق‌العاده فداکار و بی‌نهایت حامی و مراقب صاحبش می‌باشد. وی دارای جثه متوسطی بوده و بلندی آن تقریبآ ۶۵ تا ۷۵، سانتیمتر در نرها و ۶۰ تا ۶۵ سانتیمتر در ماده‌ها است. دوبرمن دارای بدنی توپر و دندانها و فک خیلی قوی می‌باشد. از مشخصات ظاهری حیوان می‌توان به چشمهای بادامی، گونه‌های پهن و عضلانی، نزدیک بودن لبها به فین، کتف‌های برجسته و پهن و عضلانی بودن سینه و کمر اشاره کرد. سگهای این نژاد بسیار پرانرژی، دقیق، شجاع، نتس و اشرافی می‌باشند نژاد دابرمن بسیار خطرناک بوده و تنها سگی است که با ایما و اشاره چشم و ابرو، مقاصد صاحبش را درک می‌کند. این نژاد در پاسبانی و محافظت بی‌نظیر است بطوریکه او را «ژاندارم» می‌نامند. وی به بیگانه‌ها با بدبینی خاصی می‌نگرد و موقعی خطرناک می‌شود که دشمن قصد ایستادگی و مقاومت در برابر او داشته باشد، در این موقع به نواحی بالای بدن (سر و گردن) حمله می‌کند که در این حالت تنها راه خلاصی دشمن از دست حیوان شلیک گلوله به وی می‌باشد، چرا که بکار بردن چوب، عصا، چاقو و… در برابر آن بیهوده خواهد بود و حیوان تا آخرین لحظه‌ای که جان در بدن دارد به دشمن حمله کرده و هرگز تسلیم نخواهد شد. دوبرمن نسبت به تنبیه‌های بی‌موقع صاحب خود حساس بو ده و هرگز آن را از یاد نخواهد برد و در نهایت تلافی خواهد کرد. بنابراین اگر این نژاد را بعنوان سگ نگهبان برگزیده‌اید، هرگز با خشونت بی‌مورد با آن رفتار نکنید. این سگ در حال حاضر در اغلب فروشگاههای بزرگ دنیا، به منظور نگهبانی شبانه مورد استفاده قرار گرفته و در پایگاههای نظامی نیز از آن برای امر محافظت استفاده می‌شود. این حیوان طالب جست و خیز و دوندگی است و اغلب تمایل دارد که این کار را باصاحبش انجام دهد .


گریت دین Great dane
گریت دین مشهورترین سگ عظیم‌الجثه است . ارتفاع سگهای نر ۷۵ تا ۸۰ و گاهی حتی ۹۰ سانتیمتر است. ماده‌ها ارتفاعی بین ۷۵ تا ۸۰ سانتیمتر دارند. این نژاد علی‌رغم بزرگی جثه‌اش از ترکیب بدنی متعادل و مناسبی برخوردار است به طوری که جثه بزرگش نه تنها از زیبایی حیوان نمی‌کاهد بلکه برعکس، جذابیت آن را دو چندان می‌کند. از مشخصات ظاهری آن می‌توان به چشمهای بادامی شکل و تیره، بینی سیاه، گردن محکم و رو به بالا که در نزدیکی کتف‌ها پهن می‌شود و سینه عمیق و عضلانی اشاره کرد . گرین دین سگی اصیل، شجاع، مقتدر، نیرومند، زیبا و با رفتاری دوستانه است. توله‌های وی در موقع تولد چندان بزرگ بنظر نمی‌رسند ولی بعد از دو ماه بسرعت رشد کرده و بتدریج هیکل آنها بزرگ و ترسناک می‌شود. برخلاف قیافه ترسناکش، سگی درنده و بداخلاق نیست و برعکس خیلی آرام و مهر بان است. این نژاد کمتر در جنگ و جدال با سگهای دیگر وارد می‌شود و به هر چیزی که متعلق به صاحبش باشد علاقه پیدا می‌کند. سگهای نژاد گریت دین با کودکان بسیار مهربان بوده و از این لحاظ کاملا قابل اعتمادند .


باکسر Boxer
باکسر یک نژاد قدیمی است. حتی در تاریخ جنگهای رم قدیم، از وی نام برده شده است. سگهای نر دارای ارتفاع ۵۵ تا ۶۳ سانتیمتر بوده و ماده‌ها بین ۵۲ تا ۵۸ سانتیمتر هستند. از مشخصات ظاهری این نژاد می‌توان به عضلات ورزیده، موهای کوتاه، براق بودن چشم و چین‌خوردگی‌های جلوی صورت اشاره کرد . باکسر از اطفال و بانوان سرسختانه حمایت و دفاع می‌کند، بسیار عاقل است و هیچ موقع در مقابل صاحبش خشونت نشان نمی‌دهد، با این حل در مقابل بیگانگان خشن و سرسخت است. این نژاد در نزاع با سگهای دیگر بسیار شجاع و نترس است و اصولا به سگهای ضعیف‌تر حمله‌ور نمی‌شود. باکسر بیشترین اهمیت را در طی یکصد سال گذشته در آلمان کسب نموده است. وی در ابتدا بعلت قیافه‌اش مورد تمسخر واقع می‌شد ولی از سال ۱۹۲۵ طرفداران این نژاد زیاد شده و مورد توجه فراوان قرار گرفت. نام حیو ان در واقع از نحوه جنگیدن آن گرفته شده که در این مواقع مانند بوکسورها از پنجه‌های جلویی خود استفاده می‌کند .


سنت برنارد Saint Bernard
این سگ یکی از قدیمی‌ترین سگهایی است که مورد استفاده انسان قرار گرفته بطوریکه ذکر شده در جنگهای صلیبی شرکت داشته است! در این نژاد نرها حداقل ۷۵ و ماده‌ها ۶۵ سانتیمتر بلندی دارند. از مشخصات ظاهری سنت برنارد می‌توان به جمجمه بزرگ و برآمده، آویزان بودن لب فوقانی و موهای بلند وی اشاره کرد. معروفیت جها ین این نژاد بدلیل آن است که در سال ۱۸۰۰ جان ۴۰ انسان را از مرگ حتمی نجات داده و بهمین خاطر یک سگ مقدس محسوب می‌شود. مجسمه وی در موزه تاریخ طبیعی شهر برن(Burn) در سوئیس نگهداری می‌شود. این سگ شامه تیزی دارد و با اینکه بسیار بزرگ و قوی است به ندرت در دعوا و درگیری شرکت می‌کند. سنت برنارد دوستدار کودکان است ولی رابطه چندان خوبی با سگهای کوچک جثه ندارد. اگر وضعیت مالی خوبی ندارید این نژاد را انتخاب نکنید، چون روزانه حداقل دو کیلوگرم گوشت برای تغذیه وی باید تهیه کنید! این حیوا ن سگی کوهستانی بوده و قدرت خارق‌العاده‌ای در پیش‌بینی بهمن و ریزش برف در کوهستان دارد. موهای وی نیاز به مراقبت و بهداشت خاصی دارد و برای نگهداری آن باید فضای زیادی در اختیار داشته باشید .


روت‌ویلر Rottweiler
این سگ در ایام قدیم مورد توجه صاحبان گله قرار گرفته و حتی به سگ پلیس گله نیز معروف بود، زیرا آنها علاوه بر اینکه روزها باید مواظب گله بودند شبها نیز پاسبانی از گله را در مقابل راهزنان بر عهده می‌گرفتند. ولی از سال ۱۹۰۰ بدلیل صفات ممتازش مورد توجه پلیس قرار گرفت و بعنوان سگ نگهبان اهمیت پیدا کرد. ارتفاع سگهای نر ۶۰ تا ۶۸ سانتیمتر و ماده‌ها ۵۵ تا ۶۵ سانتیمتر است. این نژاد دارای گردنی قوی با سری پهن و گوشهای کوچک سیاه رنگ است و با وجود سنگین بودن، بسیار چابک و سریع است. روت‌ویلز ذاتآ حیوان خشنی نیست ولی با این همه در مقابل دشمن بسیار خطرناک است. این حیوان حافظه‌ای بسیار قوی دارد و تعلیماتی که آموخته هیچ موقع فراموش نمی‌کند علاوه بر این وی بسیار مطیع و وقت‌شناس بوده و تربیتش آسان می‌باشد .


ماستیف و بول ماستیف Bullmastif & Matif
منشأ این نژاد کشور انگلیس است و اسم آن از واژه لاتین Massivus به معنی محکم و قوی گرفته شده است. سگهای نر ۷۵ سانتیمتر ارفتاع دارند. در سابق از این سگ برای جنگ استفاده می‌شد. بعدها توسط دزدان دریایی به آمریکای شمالی برده شد و در جنگهای استقلال آمریکا بوسیله انگلیسی‌ها مورد استفاده قرار گرفت. این نژاد بسیار سنگین وزن است بطوریکه وزنش به ۷۵ کیلوگرم می‌رسد. ماستیف به تحرک و ورزش زیادی نیاز دارد، از مشخصات ظاهری حیوان می‌توان به سر عریض و چند ضلعی، بینی کوتاه، دم بلند، موهای کوتاه و بدن عضلانی‌اش اشاره کرد . از آمیزش این نژاد با بولداگ سگ دیگری بنام بول ماستیف بدست آمده که برای امر نگهبانی بسیار مناسب است. بلندی این سگ ۶۳ تا ۶۸ سانتیمتر و وزن آن ۴۵ کیلوگرم می‌باشد .


کولی Collie
اصل این نژاد از کشور اسکاتلند بوده و از ۴۰۰ سال قبل برای حفاظت از گله در انلگیس و اسکاتلند مورد استفاده قرار گرفته است . سگهای ن ۶۲ تا ۶۶ سانتیمتر و ماده‌ها ۵۶ تا ۶۱ سانتیمتر قد دارند. کولی اصولا به رنگ سفید و قرمز است. موهای پرپشت، مخصوصآ در قسمت گردن، پوزه دراز، مستقیم و سیاه‌رنگ و عریض بودن سر در حد فاصله گوشها از مشخصات ظاهری وی بوده و در بررسی نژادی استفاده می‌شود . کولی سگی است مهربان که نسبت به صاحبش فوق‌العاده باوفا است. با کودکان مهربان است و احتیاج زیادی به گردش و جست و خیز دارد. ردیابی و جهت‌یابی این نژاد فوق‌العاده است ذکر شده که یکی از این سگها مسافت ۱۶۰۰ کیلومتری را از محلی که صاحبش آنرا فروخته بود به منزل وی، ردیابی و طی کرده است. این خصوصیت بارز وی سبب گشته از آن بعنوان سگ راهنمای نابینایان نیز استفاده شود. موهای این نژاد به رسیدگی و بهداشت مداوم نیاز دارد. کولی نسبت به گرمای هوا حساس است، بنابراین بهتر است در تابستانهای گرم حیوان را از تابش مستقیم آفتاب در امان نگه دارید .


ساموید Samoid
منشأ این سگ از سیبری (روسیه) است. اهالی آنجا از این حیوان برای شکار و سورتمه‌کشی استفاده می‌کردند. این نژاد مقاومت فوق‌العاده زیادی نسبت به سرما داشته و دارای حس بویایی قوی و قدرت بدنی زیادی می‌باشد. مجموعه این خصوصیات آن را به عنوان یک سگ نجات کوهستان مطرح کرده است. در حال حاضر از این سگ بعنوان سگ سورتمه‌کشی و نگهبان استفاده می‌شود. سگهای نر ۵۳ تا ۶۵ سانتیمتر و ماده‌ها ۴۸ تا ۵۳ سانتیمتر ارتفاع دارند. خصوصیات ظاهری حیوان عبارتست از: چشمهای عمیق و سیاه رنگ، موهای سفید رنگ، ضخیم و متراکم، دم‌بلند و پرپشت که به پشت حیوان برمی‌گردد. ساموید نجابت و زیبایی خاصی داشته و بازی کردن با بچه‌ها را دوست دارد وی به شستشوی مداوم و مرتب نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

بستن منو